A Lakáspont – belváros specialista ingatlanközvetítő és ingatlankezelő irodánál kiemelten fontosnak tartjuk, hogy részletesen és teljeskörűen tájékoztassuk ügyfeleinket, ezért született meg az érintésvédelemről szóló cikkünk is. Mivel ügyfeleink között nem csak lakástulajdonosok vannak, üzletek, irodák tulajdonosai is, ezért szeretnénk kihangsúlyozni, hogy például az irodák esetében hat évente kell érintésvédelmi felülvizsgálatot tartani, mert munkahelyként más szabályok az irányadóak.
Cikkünk előző héten írt első részének B pontja kapcsán (30 Miliampernél nem nagyobb érzékenységű áramvédő kapcsolóvédelemmel kell, hogy védettek legyenek a felhasználói berendezések. Ez másnéven Firelének ismert áramvédő) felmerülhet a kérdés, ki fogja ezt ellenőrizni.
Hiába készít a Lakáspont Ingatlan ingatlanközvetítője fényképeket, amin szerepel az áram elosztó vagy kismegszakító is, de az nem elég ehhez. Senki nem tudja arról megállapítani, hogy az a firelé az egész lakás összes berendezését védi-e, vagy sem. Ahhoz az elosztó fedelét le kell szedni, az összes áramkört egyesével ellenőrizni.
Egy igazi felülvizsgálat lelki és fizikai biztonságot ad. A Lakáspont iroda vállalja, hogy ezt a vizsgálatot megszervezi, és felügyeli, majd a tanusítványt átadja a megrendelőnek.
Ingatlanközvetítőként és ingatlankezelőként is hangsúlyt kell helyezni rá, hogy ne csak az asztal mellől adja valaki ezt a fontos papírt, mert annak nincs semmi értelme. Úgy kell készíteni, mintha az adott ingatlanban az ember saját gyermeke lakna :-).
Azaz: Leszedni az elosztóberendezés tetejét, ellenőrizni, milyenek a vezetékek, régi 60-as évekbeli szövetszigetelés, esetleg 70-es évekbeli alumínium vagy már áthúzott rézvezeték. Milyenek a kötések? Milyen a szigetelési ellenállása a hálózatnak, ami belül van? Ezeket csak komoly műszerrel lehet megvizsgálni. Az összes végpontot meg kell nézni, mint például a lámpatestek.
Új építésű lakások esetén (bármilyen kicsi is a lakás) a kivitelezőnek automatikusan adnia kellene a vásárláskor az első ellenőrzést minősítő okiratot.
A Lakáspont Ingatlanirodán belül nagyon sok lakást adunk kis és mivel kezelünk is belőle sokat, tudjuk, hogy a bérbeadás során is érdemes az okiratba, szerződésbe beleírni, hogy a villamosbiztonsági irat rendelkezésre áll-e. Ennek a rendeletnek (lásd a cikk első részében 8/1981-es lpM rendelet a kommunális- és lakóépületek érintésvédelméről majd a 40/2017-es NGM) ezen pontjai értelmében nem szükséges már a bérbeadáskor elvégezni. Így jogilag mindenki biztosított lehet.
Felmerül a kérdés, mi van akkor, ha nem felel meg a lakás minősítése.
A rendelet rögzíti, hogyan történik a felülvizsgálat és a minősítés:
Egy lakás villamosbiztonsági felülvizsgálata a felülvizsgálat idején érvényes, vonatkozó műszaki követelmények szerint történik.
A minősítés az már nem a mostani szerint történik, hanem a létesítés idején érvényes műszaki követelmény szerint.
Kimegy a szakember, elvégzi a vizsgálatot a mostani követelmények szerint, de a papír akkor lesz megfelelő, ha megfelel azoknak a követelményeknek, amiknek a létesítésekor kellett. Ha például a lakást a 90-es években villanyszerelték, az a mai szabványnak nem felelne meg, mert nem építettek be firelét - áramvédelmi kapcsolót - , mert akkor még nem volt kötelező. De az például igen, hogy minden konnektornál legyen földelés. 1986 előtt ez sem volt kötelező. Tehát, ha 1986 előtt szerelt lakásba költözött valaki, ott lehet olyan, hogy nem volt földelés. 1990-ben már nem.
folytatás a jövő héten még ebben a témában, a cikk harmadik részével.