Hallottak már a Energetikai tanúsítványról? Valószínűleg igen. De mi a helyzet az "Elektromos tanúsítvánnyal"? Ma már lakáseladás esetén szükséges a villamos hálózat felülvizsgálata is!!!
Lakáspont Ingatlanközvetítő irodánk kollégái egy fontos előadást hallgathattak meg egy igazi szakembertől, Papp Györgytől, aki a Magyar Mérnöki Kamarának tagja, felelős műszaki vezetője és nagyjából huszonöt éve végez villamos biztonsági felülvizsgálatokat. Papp úr hozzájárult, hogy hivatkozzunk rá.
Már a 8/1981-es lpM rendelet a kommunális- és lakóépületek érintésvédelméről is azt mondta, hogy amikor egy lakás megépítésre kerül, akkor kell készíteni egy tanúsítványt annak villamos rendszeréről. Sajnos sok helyen ez nem készült el. Legtöbbször azonban nincs sem régi, sem új.
Majd a 40/2017-es NGM rendeletet (az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről) 2020-ban módosították. Ez azt szolgálja, hogy a villamosbiztonságról legyen egy kötelező tanúsítvány. Ennek célja ugyanaz, mint egy autónál a műszaki vizsga, megállapítja, hogy biztonságos-e a villamosrendszer, hiszen sajnos elég sokszor hallani balesetekről, tüzekről.
A rendelet 1.6-os pontja kimondja: A villamosberendezésnek az e pontjában meghatározott műszaki biztonsági követelménynek megfelelő állapotát ellenőrizni kell.
Ezen belül van négy alpont.
1, Elsősorban a berendezés létesítésekor
2, Rendkívüli esemény esetén
3, Átalakítás, javítás illetve annak üzembe helyezésekor
4, Időszakosan, a berendezés fajtájától függően a jogszabály szerinti gyakorisággal.
Ingatlanforgalmazásnál, ingatlanközvetítésnél a legfontosabb kérdés, hogy mikor kell és mikor nem kell ilyen felülvizsgálat, ugyanis vannak olyan esetek, amikor ezt a felülvizsgálatot nem szükséges elvégezni.
A rendelet 1.13.2-es pontja leírja, hogy legalább hat évenként szükséges villamosbiztonsági felülvizsgálatot végezni a lakóépületek villamosberendezésén, valamint bérbeadásnál és tulajdonosváltásnál, az 1.13.3-as pontban meghatározott kivételekkel.
Két feltételnek kell teljesülnie, hogy a villamos hálózat felülvizsgálata elhagyható legyen.
A pont: 32 Ampernél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem kell, hogy legyen. Ez a villanyóra mellett lévő ELMŰ tulajdonú túláramvédelem, ami az óra része.
B pont: 30 Miliampernél nem nagyobb érzékenységű áramvédő kapcsolóvédelemmel kell, hogy védettek legyenek a felhasználói berendezések. Ez a másnéven Fi relének is ismert áramvédő.
Ez a két feltétel az új lakások esetében teljesül. Használt, régi lakások esetében ezek nincsenek meg, kivétel, ha nem régen történt felújítás. Hiszen 2017-es az a villamos szabvány, ami kötelezte a kivitelezőt arra, hogy dugaljak esetében alkalmazzon áramvédő kapcsolót. Mivel nem túl régi szabványról van szó, nem is elterjedt.
Azonban ennek a két pontnak a teljesülése esetén is kikötés, hogy a lakás rendelkezzen egy alap ( a kialakítás után elvégzett) minősítő irattal, csak úgy hagyható el a felülvizsgálat.
Ingatlanközvetítőként az értékesítés/közvetítés során nagyon fontos tisztázni a tulajdonossal, hogy van-e az ingatlannak a felújítást vagy az építést követően elkészített minősítő okirata. Az energetikai tanúsítványt az ügyvédek minden adásvételnél elkérik, ezt még alig-alig, viszont egy esetleges tűz vagy baleset után a biztosító már kérheti, és ha például nem megfelelő, a szakember nem járt a helyszínen, mert nem az van a papírra írva, ami a valóság a lakással kapcsolatban, akkor előfordulhat, hogy a biztosító nem fizeti ki a kárt. Mert a felülvizsgálat egy valódi szemrevételezést, műszaki mérésekkel igazolt, részletes ellenőrzést jelent.
Definíciója: Egy különleges erősármú villamos szakképzettséget igénylő ellenőrzés, amely alkalmas arra, hogy kimutassa, teljesíti-e a vonatkozó szabványokat vagy azokkal egyenértékű műszaki megoldásokat, ami ott a helyszínen van.
Ezért érdekes, amikor egy ügyfél megkérdezi, hogy van-e a lakásban Fi relé, vagy van-e villamos hálózatnak felülvizsgálata, és az ingatlanközvetítő áll és néz ki a fejéből, nem érti, hogy miről is van szó. Legutóbb egy lakás mutatásnál az érdeklődő amikor ezt kérdezte tőle, és én tudtam, hogy miről van szó, felkiáltott. Maga az első ingatlanos, aki tudja, hogy miről beszélek…… folytatás a jövő héten még ebben a témában, a cikk második részével.