Veszélyes csend? A lakásokban felbukkanó szénmonoxid probléma, amitől még a nyár sem véd!

Ez a cikket most teljesen a véletlen szülte, és valószínűleg nem lesz meglepetés, de ismét egy lakáskezeléssel kapcsolatban dologról fog szólni. Az utóbbi napokban egy furcsa problémával szembesültünk a Lakáspont Belváros specialista Ingatlaniroda és Lakáskezelőnél. És ez több lakást érintett egymás után. Az általunk kezelt lakásokban sorra elkezdtek megszólalni a szénmonoxid érzékelők. Még ha tél lenne… de hát nyár van… ki fűt ilyenkor? Télen megszokott, szinte mindennap tele van vele a Híradó, hogy kórházba került valaki szénmonoxid mérgezés miatt vagy épp, hogy szerencsére volt a lakásban szénmonoxid érzékelő és így nem került senki kórházba.

Ha esetleg valaki nem tudja, mi is az a szénmonoxid érzékelő: A szénmonoxid érzékelő egy olyan eszköz, amely érzékeli a szénmonoxid (CO) gáz jelenlétét egy lakás, épület helyiségeiben. A szénmonoxid színtelen, szagtalan és mérgező gáz, ami komoly egészségügyi problémákat okozhat belélegezve. Oxigénhiányhoz vezethet, ami súlyos mérgezést vagy akár halált is eredményezhet. Ez a készülék életet menthet. Ha a szénmonoxid szint meghaladja a biztonságos határértéket, az érzékelő riasztást ad hangjelzés vagy villogó fény formájában, hogy figyelmeztesse az embereket a potenciális veszélyre. Nagyon fontos, hogy az otthonainkban legyen ilyen készülék, amennyiben nyílt égésterű fűtőkészülékeket használunk, így mi is a lakáskezelőnél minden tulajdonos figyelmét felhívjuk erre.

A következő kérdés, hogy miért áramolhat vissza szénmonoxid a kéményből? Lehet hibás vagy rosszul karbantartott a fűtőberendezés. Például, ha egy gázfűtő készülék (kazán, kandalló stb.) hibásan működik, nem megfelelően ég, vagy rosszul van karbantartva, akkor a szénmonoxid kialakulhat és visszaáramolhat a helyiségbe, ahelyett, hogy biztonságosan elvezetődne a kéményen keresztül.

Lehet az oka szellőzési probléma. Ha a helyiség nem rendelkezik megfelelő szellőzéssel, például nincsenek megfelelően működő szellőzőnyílások vagy szellőzőrendszer, akkor a levegő nem tud hatékonyan cserélődni, és a szénmonoxid felhalmozódhat a helyiségben.

És végezetül eljutunk a rosszul szigetelt vagy elzáródott kéményhez. Ha a kémény nem megfelelően szigetelt, repedése van vagy valamilyen okból elzáródik, a szénmonoxidnak lehetősége van visszaáramolni a lakásba a fűtőberendezésből vagy más égéstermékekből. Esetünkben ez volt a ludas. Ugyanis a kémények huzathatása lecsökken a melegben a kinti és benti hőmérsékletkülönbség miatt. Fontos tudni, hogy ilyenkor egy társasházban akkor is veszélyben lehetünk, ha mondjuk a szomszéd vízmelegítője romlik el és a közös kéményen keresztül bejut hozzánk a veszélyes gáz. Valamint azt is fontosnak tartjuk kiemelni, hogy a klímák, szag és páraelszívók is veszélyesek, hisz ezek a lakás a levegőjét elszívják, és ha nem helyesen vannak bekötve, nem szakember végzi el a feladatot nagy veszélybe kerülhetünk.

Mi épp ezért a Lakáspont lakáskezelőnél odafigyelünk rá, hogy mindig mindent a megfelelő szakemberrel végeztessünk el. Nem éri meg azon gondolkodni, hogy mennyit spórolhat az ember, ha maga megpróbálja bekötni otthon netán az elszívót, vagy a klímát, vagy a vízmelegítőt, mert a végén, ha baj van, és szerencsésen megússzuk egy szellőztetéssel, úgy is ki kell hívni a hozzáértő személyt, akinek nem véletlenül ez a szakmája.

Ha hasznos volt a cikk, keress még a blog cikkeink között, hátha más információt is megtalálsz, amit régen keresel.

Üdv.
Papp Szilvia
Lakáspont