Mai cikkünket ismét a véletlen szülte. Mint a Lakáspont.hu Kft belváros specialista ingatlaniroda és lakáskezelő sokszor hallunk érdekes eseteket, és próbálunk mi is tanulni belőle. Minap egy tulajdonos ügyfelünk mesélte el a vele történteket, ami nekünk is aktuális, hiszen akár az általunk kezelt lakások valamelyikénél is felmerülhetne ez a probléma.
Röviden annyi történt, hogy a bérleti szerződés megszűnése után a bérlő még kért plusz egy-két napot, mert nem tudta, hova fog költözni. Aztán azt sikerült kitalálnia, hogy megy egy hostelbe, de akkor szerette volna még a pár bőröndjét otthagyni. A gond ott kezdődött, hogy a következő bérlő már költözött be. A dolgok kicsit összetorlódtak, mert még zajlott az előző bérlő kiköltözése, a másik pedig már az ajtóban toporgott és tanúja volt a cseppet sem barátságos kaució elszámolásnak. Sajnos az előző bérlő okozott kisebb károkat, amiket nem ismert el, és a lakást sem tisztán, az átadáskor állapotban akarta visszaadni, viszont határozottan közölte, hogy addig nem adja vissza a kulcsot, amíg a kauciót nem kapja vissza.
Tanulság: Hagyjunk magunknak időt! Lehet, hogy az egy-két nap bérleti díj kiesést jelent, viszont elkerülhető a hasonlóan kellemetlen szituáció, nyugodtan lehet intézni a ki és beköltöztetést és a lakást is felkészíteni az átadásra.
A másik tanulság, nem mindegy, milyen a szerződésünk.Alaposan olvassa át a bérleti szerződést, és győződjön meg róla, hogy minden feltétel és megállapodás világos és elfogadható az Ön számára. Ha kérdései vagy aggályai vannak, kérjen segítséget egy jogi szakembertől.
A Kaució: Az összegét, a visszafizetési feltételeit és a kaucióval kapcsolatos egyéb részleteket rögzítse a bérleti szerződésben. Ha a bérlő tartozik, az összeget le lehet vonni a kaucióból.
Átvétel-átadás jegyzőkönyve: Az ingatlan állapotát rögzítő jegyzőkönyvet készítsenek, amikor a bérlő beköltözik, és ugyanezt ismételjék meg a kiköltözésnél. Ebben jegyezzék fel az esetleges sérüléseket vagy hiányzó berendezéseket. Mindkét fél aláírásával megerősítik az állapotot.
Takarítás és karbantartás: A bérleti szerződésben rögzítse, hogy a bérlőnek milyen kötelességei vannak a takarítás és a lakás rendben tartása terén. Ezt dokumentálja a szerződésben, és kérje meg a bérlőt, hogy tartsa be ezeket a kötelességeket.
Hibák és problémák jelzése: Kérje meg a bérlőt, hogy bármilyen hibát, problémát vagy kárt azonnal jelentsen nekik, és dokumentálja azt írásban. Az időbeni észrevétel segíthet elkerülni további károkat és vitákat.
Jogilag érvényes lépések: Ha a bérlő nem teljesíti a szerződési kötelezettségeit, például nem takarít ki, tönkretesz valamit, vagy nem hajlandó kiköltözni, konzultáljon egy jogi szakemberrel. Az ilyen helyzetekben gyakran szükség lehet jogi lépésekre, például értesítésekre, bírósági eljárásokra vagy a bérlővel kötött szerződés megszüntetésére.
Jogok és kötelességek tisztázása: Ismerje meg az ön jogait és kötelességeit bérlőként vagy bérbeadóként a helyi jogszabályok alapján. Ez segíthet megelőzni a vitákat és megtalálni a legmegfelelőbb megoldásokat.
Ha a bérlő nem teljesíti a szerződési kötelezettségeit vagy tartozása van, konzultáljon egy jogi szakemberrel, aki segíthet az ön specifikus helyzetének kezelésében és az esetleges jogi lépésekben. És itt máris eljutunk oda, hogy miért érdemes például közjegyzői szerződést kötni. De ezt egy másik cikkünkben kifejtjük majd.